8.1. 2023 proběhlo opakované krytí Cyry výborným francouzským psem Malow de Ker Gal. První pokus v červenci nám nevyšel, ale rodokmen psa, jehož linie v ČR dosud není zastoupena, je pro mne natolik zajímavý, že jsem se rozhodla zkusit štěstí znovu. Malow (Merlin) pochází z dlouhé linie ovčácky vedených psů, jeho předci pracují na farmách a věnují se pasení ovcí, dobytka nebo drůbeže. Merlin kromě práce na farmě, kde pracuje s ovcemi a krávami, čas od času vyjede na závody. V FCI soutěžích má složenou zkoušku IHT1 dvakrát na výbornou, čímž splnil podmínky pro přestup do IHT2 TS. Soutěží ale také v Concours Continental, kde v červenci 2022 závodil na úrovni 2 a složil TO2. Merlin se zúčastnil také několika výstav, kde byl téměř vždy hodnocen jako výborný. Je uchovněn ve třídě chovnosti IV-Recommandé. Začátkem února uvidíme, zda bylo krytí úspěšné.
Cantarella sport.jpg
16.12. 2022  Rei splnila podmínky pro udělení titulu Klubový šampion sportu :-)
Vrh "H" je na světě!
V noci 14.11. 2022 přivedla Barča na svět devět krásných štěňátek. Máme tři pejsky (1 harlekýnek, dva černí s pálením) a šest feneček (dvě černé a čtyři harlekýnky). Všechna šťěňátka jsou standardní, bez zjevných vad (žádné kýly ani zálomky) a všechna se mají čile k světu. Některá štěňátka jsou volná k rezervaci. :-)
Provedeny byly i rtg holek z vrhu "E" (Andreas x Cyra): Era i Erin s výsedkem HD A, ED 0/0., Eireen má HD A, ED 0/0, OCD clear, spondy neg. 
Dnes přišly výsledky rentgenů Gawaina, synka Barči a Kyrose. Všechny jsou v pořádku - DKK A, DLK 0/0, OCD nepostižen, spondyloza 0. Bezva :-) 
14. a 15. 10. 2022 se Dyami s Tatinou ve Francii v Lagorce zúčastnil dvou velkých závodů - Speciálu pro beaucerony a CACITR pro všechna plemena. Ve speciálu závodilo dvanáct bosíků z šesti států a závod byl velmi těžký. Dyami obsadil se 78 body páté místo. Druhý den probíhal CACITRový závod spolu s ostatními plemeny. Z devatenácti závodníků se Dyami s Tatianou umístili na druhém místě s úžasnými 94 body, získali res. CACITR a za oba dva dny byli vyhlášeni jako "Nejlepší zahraniční účastníci". Moc oběma gratuluji! :-)  
312240120_5631758173555746_9071787422116720407_n.jpg
8.10. 2022 složila Rei zkoušku IHT2 TS na 77 bodů a v trialu skončila na třetím místě (6). Šla moc pěkně, jsem na ní pyšná. Složením zkoušky získala chovnost IV-Recommandé.  
Ve stejný den závodil Dyami v kategorii IHT3 TS a umístil se na 5. místě z 11 s 81 body.
V týdnu jsme si odskočili do Nizozemska, kde jsem měla vybraného ženich pro Barču. Zůstali jsme pár dní a potkali samé úžasné lidičky. 15.9. proběhlo krytí mezi Barčou a psem Plougar des Bergers Aventureux. Je to prima pes se zajímavým rodokmenem, rychlý, temperamentní, se svým majitelem se věnuje pasení ovcí. Podívat se na nás přijela i jeho chovatelka Sieneke Groenman, která s sebou přivezla jeho matku a sestru. Obě se mi moc líbily, příjemně kontaktní, pozorné, rychlé, sebevědomé a nic neřešící. Jsem moc ráda, že jsem je mohla všechny poznat. Doufám, že krytí bylo úspěšné, uvidíme za pár týdnů :-)
 
Dyami si se svou majitelkou Tatianou odskočil do Francie do Bailleval, kde složil zkoušku pasení CACCBT. Je to francouzská národní zkouška s odlišnou obtížností než jakou známe odsud. Získal devět bodů z deseti a pochvalu a označení "Excellent Beauceron".  Oběma gratuluji :-)
302148747_10228404928818217_1707319809143267359_n.jpg
5. Klubové mistrovství v pasení, Martínkovice, rozhodčí Simona Sochorová. Dva dny prima závodů a spoustou báječných lidí. Geralt, synáček Barči a Kyrose, složil zkoušku HWT a odvezl si pohár za nejlepší HWT :-D Rei startovala v jedničkách a s 98 body se nejen stala jasným vítězem ve své kategorii (14 startů), ale také získala titul Nejlepší beauceron mistrovství. Barča byla hodně rychlá a malinko zbrklá, skončila v trojkách sedmá (11), v klubovém žebříčku druhá. Cyra předvedla svou klidnou pěknou práci a krásné provedení překážek, celkově skončila na druhém místě, v klubovém žebříčku první. Po čtvrté za sebou obhájila titul Klubový mistr pasení.
Poslední srpnový víkend jsme s holkama vyjely na závody 3 x CACT, 1 x CACITR do Tění. Vzaly jsem s sebou také mladého Geralta (Kyros x Barča), který zde skládal zkoušku vloh NHAT a složil ji na výbornou.
Dva kvalifikační dny posuzovaly sedmnáct běhů Helena Muzikářová a finská rozhodčí Anne Ojanen. Páteční běh Cyra předvedla standardní krásný klidný výkon a s 88 body skončila na pátém místě (byla zde rovnost bodů, mezi prvním a šestým místem byl rozdíl pouhých tří bodů). Vysloužila si také další, v pořadí již pátý CACT. Barča byla opět plná elánu, takže 77 bodů a jedenácté místo.
V sobotu se Cyře nedařilo a za útěk ovce na více než 50 m dostala hodnocení NPA. Naopak Barča se snažila víc posloucht mne a ne svůj instinkt a skončila na bronzové příčce s 88 body a získala svůj druhý CACT. 
Velkou radost mi udělala nejmladš Rei, která šla v jedničkách a s neuvěřitelnými 99 body obsadila první místo. Doufám, že jí to vydrží :-)

V Martínkovicích se srpnového trialu zúčastnil Dyami s Tatianou. Získal tu 82 bodů, šesté místo a CACT. 
Užila jsem si to moc a jsem na svoje holky i odchovy pyšná :-)
Červnový CACITR, CACT HERDING TRIAL Těně, IHT3 TS
rozhodčí: Sinikka Kumpusalmi (FIN)
Dyami z Údolí buků 1. místo (16), 92 b.,CACT, CACITR
Cyra Fanneli 3.místo (16), 81b. 
PENTECOST CACITR HERDING TRIAL, Rakousko, 5.-6.6. 2022, rozhodčí Gabriella Patkó
O víkendu jsme se vydali na závody do Rakouska, kde ve trojkách závodily Cyra s Barčou a také Dyami, Rei měla závodit v jedničkách. Když jsme viděli chování ovcí, došlo nám, že to bude docela oříšek. Ovce byly těkavé, nechtěly k sobě pustit psy na blízko, táhly domů. Přesto jsme se neztratili a ostudu českým psům jsme neudělali :-)
1. den, kat. IHT3 TS Dyami z Údolí buků 81b., 2. místo (10), res. CACITR, Nejlepší beauceron, celkově 2. nejlepší pes trialu. Barracuda Warrior Soul 80b., 3. místo, Cyra Fanneli 68b., 4. místo
IHT1 TS - Cantarella z Údolí buků, 77b, 5. místo
2. den, kat. IHT3 TS, Cyra Fanneli 87b., 3. místo (9), Dyami u Údolí buků 84b., 5. místo, Barracuda WS 74b., 7. místo

Co říct, byl to zážitek a jsem ráda, že jsem tam mohla s ostatními být :-)

 
8.5. složil Donovan (Zoltan x Cyra) zkoušku IHT1 na 83b. a umístil se v závodě na čtvrtém místě (9). Moc gratuluju majitelce Markétě a jsem moc ráda, že se spolu našli a ovce je oba baví :-)

7.5.-8.5.  se bráška Dyami zúčastnil dvoudenního trialu v Groede v kategorii IHT3. V sobotu byl velmi rychlý a chtěl si dělat věci jen po svém, skončil na šestém místě (7) s 58 body. V neděli se ale polepšil a získal 78 b a opět šesté místo (8). Gratuluju Tatianě i Dyamimu :-)

 
IHT1.jpg
 


I. TS Continental Trial, Szekesvehérvár, Maďarsko
Velikonoce 2022 byly ve znamení největšího Evropského letošního závodu v pasení. Zúčastnili se ho závodníci z osmi států, celkem startovalo 49 dvojic, z toho 22 v královské kategorii IHT3 TS. Areál byl rozdělený na tři fieldy, na jednom probíhaly jedničky a dvojky, na dvou dalších, fieldu "A" a fieldu "B" startovaly trojky. Závodníci se ještě ve čtvrtek rozlosovali do dvou skupin po jedenácti, Já s holkama, s Cyrou a Bárou, jsem v pátek startovala na fieldu "A", kde byla rozhodčí Sinikka Kumpusalmi, Dyami startoval na fieldu "B" s rozhodčí Petrou Szarvas. Druhý den se závodnící na fieldech prohodili. Třetí den pak měla nastoupit do finále jedenáctka nejlepších z prvních dvou dnů. Na fieldu "A" se Sinikka ukázala jako velmi přísný rozhodčí a polovinu závodníků diskvalifikovala. Z celkových 22 se Cyra umístila na prvním místě s 82 body a jako jediná získala titul CACTR. Barča byla s 55 body na desátém místě, Dyami se 76 body na pátém. Na fieldu "B" se mi v sobotu nedařilo, i tak se obě holky dostaly do kvalifikované jedenáctky, Cyra na průběžném šestém místě, Bára na devátém a Dyami na pátém. 
V neděli nastoupilo nakonec 12 psů místo jedenácti a posuzovaly nás dohromady Sinikka, Petra a Gábi Patkó. Trať byla dobře vymyšlená a některé překážky byly pro mnoho psů úplně neznámé, zejména outrun na druhou pastvinu za plotem, kdy měl pes přivést ovce trasou ve tvaru V, kde vrchol véčka byla brána mezi pastvinami a ramena stanoviště handlera a čekající stádo ovcí. Jako třešnička na dortu byla posledním úkolem nakládka ovcí na vlek, který ovce vůbec neznaly. No, jak řekly rozhodčí - věř svému psovi, a tak jsme nastupovali s úsměvem na rtech. Barča startovala třetí, Cyra devátá a Dyami poslední, dvanáctý. Výkony psů byly úžasné. Je skvělé moct sledovat práci jednotlivých plemen, každé má něco do sebe. Barča byla rychlá, zběsilá a hluchá, ale vyšvihla rychlý krásný outrun. Pro všechny moje chyby a její pohyby "navíc" ve finále skončila desátá. Cyra předvedla famozní výkon, pracovala v klidu, byla naprosto ovladatelná a její outrun, klidný a precizní patřil k nejlepším. Navíc dokázala naložit na vlek téměř všechny ovce, což byl nakonec oříšek pro všechny psy. Pár bodů nám uteklo na překážkách, takže nakonec skončila o jeden bod čtvrtá. S radostí a pýchou chovatele musím vyzdvihnout skvělou práci Dyamiho a Tatiany. Startovali poslední a snažili se ze všech sil... a vybojovali ZLATO! Dyami ve svých necelých dvou a půl letech vyhrál Continental, a kromě uznání rozhodčích za svou práci získal CACTR a CACITR. 

Co k tomu dodat. Byly to náročné a krásné dny. Díky všem psům, ovcím, handlerům a pořadatelům za krásný zážitek :-)   
Continental winner.jpg
Dajavera Cup TS 2021, rozh. G.Bertazzoli (It), 26.9. a kategorie IHT3 TS. Cyra Fanneli, 80 bodů, CACT, CACITR, 1. místo v celkovém pořadí, 1. místo mezi beaucerony, potřetí obhájila titul Klubový mistr pasení. Trojky se běžely v neděli i v pondělí, tedy celkem 24 startů. Cyra se umístila v celkovém trojkovém pořadí na třetí příčce za stříbrnou Sapkou (AKE) a zlatou Fredericou Bílá Merci (BŠO)
 
243137968_10226437412991551_8702860625742978524_n.jpg
obě holky na web.JPG
18.9. 2021 - BBB Hering cup v Martínkovicích (rozhodčí Ivana Horská). Cyra s Barčou nastoupily v trojkách v konkurenci 15 psů. Obě chodily v klidu, překvapivě lepší výkon tentokrát předvedla Bára. Měla výbornou poslušnost, ovce vodila plynule a zřejmě i já jsem si dávala větší pozor. Vysloužila si tak celkové šesté místo s 84 body na VD a získala svůj první CACT. Cyra byla roztěkanějsi a já zase chybovala,takže dnes jedenácté místo. V kategorii HWT nastoupila Rei, složila zkoušku na VD s 82 body. Díky pořadatelům, bouvierum i briardum za prima závod, Ivane Horské za posuzování.
HWT Martinkovice 2021.jpg
3xCACT,1xCACITR Těně 20.-22.8.2021. Tři měsíce po porodu  štěňátek se Cyra o prodlouženém víkendu zúčastnila svého prvního letošního závodu. Huply jsme hned do Tění na 3x CACT, 1x CACITR. 16 startujících v kategorii IHT 3 TS. V pátek posuzovala první kvalifikační závod Helena Muzikářová, v sobotu pak italská rozhodčí Laura Vassallo. Obě postavily trialy zajímavé a pestré, po své dlouhé pasecí pauze jsem se pořádně zapotila. V pátek jsem Cyře pokazila co se dalo, skončila na chvostě s pouhými 67 body. V sobotu jsme se snažily víc, zejména já, takže jsme se dostaly na šesté místo s 91 body, známkou výborně a titulem CACT. To nás, navzdory mým předpokladům, vyhodilo do kvalifikované devítky na nedělní závod. V neděli posuzovaly závod obě rozhodčí, body jejich hodnocení se pak sčítaly. Cyra šla výborně, v klidu, její práci pochválily obě rozhodčí a moc se jim líbila. Skončily jsme v celkovém pořadí na pátém místě. Neskutečně jsem si ty tři dny užila, velké díky patří oběma rozhodčím i organizátorce Janě. A velké díky mojí Cyře, která svým třetím CACTEM splnila podmínky pro udělení titulu ČESKÝ ŠAMPION PRÁCE V PASENÍ!
3 x CACT Cyra 2021.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one