Z Údolí buků je chovatelská stanice zaměřená na chov plemene beauceron.

V chovu mám dvě feny, starší Cyru Fanneli a mladší Barracudu Warrior Soul - Báru. Z prvního Barči vrhu zůstala doma jako posila týmu Rei (Cantarella). Od malička byla velmi aktivní, hopsavá, pořád veselá, dychtivá hýbat se a něco dělat. Vlohu k pasení projevila velmi záhy a pase velmi dobře, jen někdy ji její temperament a lovecké vášně strhávají k nepravostem. Rei má v současné době složenou zkoušku IHT2 TS a je uchovněna v nejvyšší třídě IV-Recommandé.

Jaká je Cyra? Přesně taková, s jakou se mi skvěle žije. Vyrovnaná, nebojácná, pohodová, přátelská a poslušná. Mám dva syny, se kterými výborně vychází a je k nim nesmírně tolerantní. Mohu s ní jít kamkoli, i v neznámém prostředí se chová vyrovnaně, je klidnějšího temperamentu. Cyra je velmi univerzální, vyzkoušely jsme spolu celou řadu činností. Dříve jsme se věnovaly sportovnímu výcviku, v té době složila dvě zkoušky, BH a ZZO1. Pak jsme sportovku opustily, začalo nás více bavit pasení, pro které má Cyra přirozenou vlohu. V součastnosti má složené zkoušky ZVOP, NHAT, HWT, IHT 1 TS, IHT2 TS a v květnu 2020 složila IHT3 TS. Jezdíme spolu na závody a moc nás to baví. Cyra je Klubovým Mistrem republiky v pasení 2019, 2020, 2021 a 2022, Klubovým šampionem sportu a Klubovým šampionem práce. Získala také klubový titul Nejlepší pracovní fena roku 2020. V roce 2021 získala třetí a čtvrtý CACT, získáním tří splnila podmínku pro udělení titulu Český šampion práce - pasení. Ze závodů
na Dajaveře (2021) si odnesla také první CACITR, v roce 2022 v Rakousku res.CACITR. Cyra má nejvyšší třídu chovnosti Recommandé, v hodnocení exteréru obdržela známku Výborná a v povahovém testu prospěla také na výbornou. Dlužno říci, že do té doby byla nedotčena téninkem obran a na TAN test nebyla nijak připravována, takže získaného hodnocení si o to více cením.

A co říct o Báře? Sdílí s námi domácnost už přes pět let. Je velmi temperamentní, trochu svéhlavá, veselá a rychlá. Do všeho jde po hlavě, nebojí se, Cyru neustále pošťuchuje, ale je to mazel, stejně jako Cyra. Také Barča pase ovce a jde jí to skvěle. Od začátku se projevuje její obrovský temperament a chuť do práce, také ona projevila silnou vlohu. Na jaře roku 2020 složila zkoušku IHT2 TS a na podzim pak IHT3 TS. Tím získala titul Klubového šampiona práce. Na 2. Klubovém mistrovství v pasení získala pohár za Nejlepšího beaucerona mistrovství, na 3. Klubovém mistrovství vyhrála v kategorii IHT2 TS první místo. V roce 2021 získala první CACT, další v roce 2022.
Bára uspěla v povahovém testu na výbornou s hodnocením 9-8-9. Tohoto hodnocení od francouzského posuzovatele F. Aubryho, který nikdy nedává desítky, si velmi cením, ukazuje dobře na Bářinu vyrovnanou a nebojácnou povahu.

Kromě pasení ovcí se věnujeme záchranařině, jsme členy Středočeské záchrannné brigády kynologů. Trénujeme vyhledávání v sutinách i v plochách. Holky neřeší žádné terény, kamkoli je pošlu, tam jdou. Záchranařina nás baví všechny a mě osobně dává větší smysl než trénink sportovní kynologie.

Když máme volno, jezdíme v zápřahu s koloběžkou. Bára projevuje nadšení, Cyra vytrvalost. I tenhle druh aktivity je nám blízký, byť se mu věnujeme pouze rekreačně.


Chovatelskou stanici jsem založila s cílem odchovávat štěňata typického vzhledu s vyrovnanou a nebojácnou povahou. Zřejmě i díky tomu, že již přes 13 let provozuji školku pro štěňata, kladu velký důraz na povahu psů. Ačkoli beauceron by měl být vyrovnaný nebojácný pes, na každé výstavě či psí akci jsou k vidění bázliví jedinci s nevyrovnanou povahou. Bohužel, mnoho majitelů řeší pouze vzhled a nikoli povahu, proto i po těchto jedincích jsou odchovávána štěňata.
Pro mě jsou výstavy pouze ujištěním, že pes je standardního vzhledu, ale tituly z výstav mě neohromí. Obě starší holky dosáhly vcelku bez problémů na tituly Český junior šampion a Český šampion, výstaví kariéru Rei poznamenal jednak Covid a druhak moje inklinace k práci místo k výstavám (u pracovního plemene byla až do listopadu 2019 nutná zkouška z výkonu, od tohoto data postačí 6xCAC dle Řádu pro udělování titulu Český šampion. Osobně to považuji to u pracovního plemene za degradaci titulu.), další výstavní ambice nemáme, raději se věnujeme výcviku a závodům.

Ke krytí vždy vyberu psa, který není jen ověnčen výstavními tituly, ale prokáže, že to má v hlavě srovnané. Dokážu odpustit drobné exteriérové nedostatky krycího psa - méně pálení, světlejší oko, strmější postoj, nikdy ale neodpustím bázlivost nebo agresivitu. Takový pes, byť sebekrásnější, podle mne není přínosem pro plemeno a nebude v mém chovu využíván.

Důraz kladu také na zdravotní stránku. Kromě povinného vyšetření kyčlí na dysplazii mají všechny holky rtg loktů a páteře. V červenci 2021 také všechny absolvovaly preventivní kontrolní vyšetření srdce, všechny s výsledkem "srdce je strukturálně a funkčně normální", tedy v překladu - všechny mají srdíčka v pořádku. Je to pro mne ujištění, že chovám na zvířatech, která splňují standard nejen vzhledem, ale i povahou a jsou po zdravotní stránce nadstandardně vyšetřená.

 
18493527_1554023404615931_1489321913_o.jpg
22551043_10208738227647722_905441449_o.jpg
IMG_7758.JPG
B2web.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one